Странна държава сме. 23 години наблягаме само на вдигането на доходите. Като резултат капиталовите разходи бяха символични. Под претекст, че няма пари - много голяма част от държавния бюджет отиваше само за заплати, пенсии, помощи. За инвестиции и капиталови разходи не остана почти нищо. Например в богатото министерство на МВР - при бюджет 1 милиард, че и отгоре, 70-80% отиват за заплати. И това с години. Навсякъде в държавата е така.
Даже и при частните фирми. Много са малко фирмите които си поддържат активите. Особено когато стане дума за приватизирани/харизани/ фирми.
Та резултатът от това вторачване само в доходите/печалбата, ни докара до ситуация в която си изядохме активите, като спряхме да ги поддържаме. И сега обвиняваме кризата, че сме зле. Истината е, че и без да има криза по света пак ще сме зле. Докато не започнем да поддържаме това което ни храни и това което е вече построено и ни служи.
Кой трябва да създава работни места?
Имотите, тяхното поддържане и ролята им в икономиката
Тоталитарното комунистическо общество раздели обществото на две основни групи: активни дейци на комунизма (партийци) и народ. Първата група според мястото в йерархията получаваше всякакви или някакви привилегии. Това се наричаше "втори начин". Втората група бе мотивирана да работи безплатно за Родината с патриотични и комунистически лозунги. Народът полагаше безплатен труд на селскостопански бригади, "ленински съботници", трудови ученически лагери, очаквайки идването на "светлото бъдеще". Натрупаният икономически и финансов ресурс след 10 ноември беше усвоен от другарите партийци, като единствени знаещи и можещи да управляват. Тези са и до днес, които управляват страната БКП.
ОтговорИзтриванеВ една държава има добри правила за икономическо развитие, когато няма значение кой как е придобил даден финансов ресурс или имущество. Важното е правилата да карат този ресурс да произвежда, това имущество също. Да произвежда и част от доходите да остават в държавата. А не както е в момента голяма част от активите в страната да стоят неизползвани и рушащи се. Или да се използват неефективно и в същото време почти нищо да не отива в държавата.
ОтговорИзтриванеИ това се постига според мен със спазване на правилата и балансирани данъци - http://mickideas.blogspot.com/2013/05/blog-post_3095.html